Co dělat, když vám pes ničí byt?

Vracíte se každý den domů za svým psem s obavou z toho, co zase vyvedl a jakou část vybavení vašeho bytu si vzal na paškál tentokrát? Pak je na čase s tím začít něco dělat. Vše má totiž svou příčinu a nejinak je tomu u destruktivního chování psů. Možná bude stačit pár jednoduchých změn a o své boty, polštáře a nábytek už nebudete muset mít strach.  

co-delat-kdyz-vam-pes-nici-byt-2

Hledejte příčinu destruktivního chování

Abyste mohli s ničením věcí začít něco dělat, zkuste se zamyslet nad příčinou. S největší pravděpodobností bude na vině jedna z těch následujících:

  • Ach ty zoubky…

Máte doma štěně, které rozžvýká vše v jeho dosahu? Pak bude nejspíš na vině prořezávání zubů, které je pro ně nepříjemné a bolestivé. Podobně jako u dětí. A čtyřnozí mazlíčci si tak ulevují tím, že žvýkají. Tato situace má poměrně jednoduché řešení. Boty a nohy od stolu nahraďte kvalitními žvýkacími hračkami pro psy. Nezapomeňte je přizpůsobit velikosti psa a vybírejte ty odolné, ať něco vydrží. Dobrou zprávou také je, že s věkem (a prořezanými zuby) problém patrně odezní. 

  • Strach, nuda nebo úzkost

Zatímco od štěňat zničení několika věcí tak trochu očekáváme, u dospělých psů nás může překvapit. Zvlášť, pokud váš čtyřnohý kamarád několik let nic podobného nevyvedl. Je na čase si ale sáhnout do vlastního svědomí. Nenecháváte psa příliš často samotného? Netrpí nedostatkem pohybu nebo mentálního cvičení? Má se doma čím zabavit, když jste pryč? Pes totiž ničením věcí může dávat najevo separační úzkost, strach nebo jednoduše nudu. Změna rutiny by tak mohla pomoct.

  • Únava

Proč by váš pes něco ničil, když si s ním neustále hrajete a berete ho všude s sebou? I to může být ten důvod. Jednoduše nemá čas na odpočinek a chce být chvíli sám. Tak mu tuto možnost dopřejte. 

  • Změny v domácnosti

Možná jste upravili svůj pracovní režim nebo si pořídili nového domácího mazlíčka. I menší změna v domácnosti mohla vašemu psovi způsobit stres, který ventiluje ničením věcí. Pokud si s řešením nevíte rady, poraďte se s veterinářem. 

co-delat-kdyz-vam-pes-nici-byt

Proveďte preventivní opatření

I když odhalíte příčinu destruktivního chování psa, obrat možná nepřijde jako mávnutím kouzelného proutku. A neobejdete se tak bez určitých změn. Tato opatření se vám také budou hodit jako prevence, pokud jste si pořídili nového zvířecího přítele. 

  • Cennosti pryč

Drahá kabelka, nové boty, bytové doplňky, ke kterým máte citový vztah – to všechno raději odkliďte z psího dosahu. Alespoň do doby, než si budete jistí, že se do nich nepustí jeho nemilosrdné zoubky. 

  •  Zajistěte dostatek hraček

Tento bod je naprosto zásadní. Nabídněte svému zvířecímu parťákovi hračky, s nimiž může nakládat dle libosti, a on bude mít o důvod míň kousat cokoliv jiného. Jen to nepřežeňte s jejich množstvím, aby dokázal bezpečně rozlišit, co je “jeho” hračka a co věc, jež kousat nemá. Vedle žvýkacích hraček nezapomeňte ani na ty interaktivní (zkuste třeba hlavolamy pro psy), které ho zabaví i po mentální stránce.  

  • Fyzická aktivita

Funguje to jednoduše. Pokud svého psa dostatečně unavíte na vycházkách, bude doma odpočívat a nebude přemýšlet nad tím, že by se mohl zabavit ničením vybavení vašeho bytu. 

  • Nenechte destruktivní chování bez povšimnutí

Pokud jste doma, dohlížejte na svého psa a všímejte si jeho chování. Když se vrhne na ničení věcí, nenechejte to jen tak. Snadno ho také můžete navést tím správným směrem, třeba tím, že ho povzbudíte k hraní s hračkami

  • Trénujte disciplínu

Váš pes musí umět rozeznat, co je dobré a co špatné chování. K tomu pomůže trénink a nejrůznější psí disciplíny, jako je agility nebo základní výcvik poslušnosti. Psa tak zabavíte, zajistíte si respekt a to všechno pomůže zamezit destruktivním sklonům.  

Ať už je příčina ničení věcí psem jakákoliv, zachovejte klid. Netrestejte svého mazlíčka – mohlo by to vést k eskalaci celého problému. Místo toho se snažte nastavit změny, které mu pomohou situace zvládat lépe.