Psí chřipka: fakta, příznaky a léčba

Psí chřipka

Podzimní počasí si zahrává nejen s naší imunitou, ale i s tou psí. Naši psí mazlíčci jsou na výkyvy počasí podobně hákliví jako lidi, a proto se s největší pravděpodobností stane, že pes nastydne. Jak to u psů ale poznat a jaká je vhodná léčba?

Psí chřipka byla oficiálně potvrzena roku 2004. Od následujícího roku se začala šířit ve Spojených státech, a to na dostihových závodech mezi závodními psi. Ačkoli není nikde potvrzené, odkud se chřipka vzala, tvrdí se, že zmutovala z koňské chřipky.

Od té doby psí chřipka několikrát mutovala a začala se přenášet po celém světě, a to pomocí kapének. Zvláštní je, že lidská mutace chřipky na psy nejde, pouze ta psí. Ačkoli není psí chřipka nemoc, která by se měla brát na lehkou váhu, nemusíte se bát, že by byla smrtelná. Povětšinou mají psi jen mírné příznaky, které postupně odezní.

Příznaky psí chřipky

Jak taková psí chřipka vlastně vypadá? Vzhledem k tomu, že si ji psi předávají kapénkami, nejčastěji se bavíme o zánětu dýchacích cest. Pes nejčastěji bude:

  • kýchat
  • mít rýmu a kašel
  • slzet z očí

Dá se říci, že jsou to stejné příznaky, jako mají lidé. Psi mohou mít rýmu, což poznáme tak, že budou mít časté výtoky z nosu. Pokud tomu bude naopak, tedy že psa budou trápit ucpané dutiny, mohou mít problém s čichem. Vše doprovází kašel, kýchání a slzení očí. Psy může bolet i v krku, což budete nejvíce pozorovat při jídle. Není vyloučená ani bolest celého těla. Pes tak může být apatický a celý den jen ležet.

To, že celý den pes leží není při nemoci nic neobvyklého. Pro boj s virem pes potřebuje hodně energie, a proto může být unavený.

Chřipka většinou trvá 2 až 3 týdny. Doporučen je především dostatečný klidový a pitný režim. Veterinární pomoc byste měli vyhledat v případě, má-li pes krev ve stolici, hůře se mu dýchá a má vysoké teploty. Ty u psa nejlépe změříte pomocí rektálního měření. Teplotu má pes, pokud je hodnota vyšší než 39,2 °C. Další varovný znak je nechutenství k jídlu a pití. Pokud si ovšem nejste jistí, případně vám stav vašeho mazlíčka nedá spát, vyhledejte pomoc i v případě, že se tyto závažné příznaky neprojeví.

psi-chripka

Pokud máte doma více zvířat, snažte se nemocného oddělit od těch ostatních, aby nedošlo k přenosu viru. Ačkoli jsme tvrdili, že u psů nedochází k přenosu chřipek jiného druhu (jako například lidské), ta psí může na jiné druhy zvířat skočit.

Psincový kašel

Psincový kašel je nemoc, která se přenáší jen mezi psy. Největší výskyt se odehrává většinou v útulcích, v parcích pro psy, ale někdy i v čekárnách u veterináře. Toto onemocnění se projevuje na průduškách, kdy zde vzniká zánět. Pes tak má nepříjemný, suchý kašel. V horších případech může odmítat jídlo a mít zvýšenou teplotu.

Nemoc trvá přibližně 3 týdny. Malé procento případů udává, že se nemoc rozšířila do ostatních částí těla (srdce). Nicméně, organismus je oslabený a tak se může stát, že při nevhodné léčbě se nemoc může rozšířit a způsobit závažné zdravotní problémy.

Psinka

Oproti psincovému kašli, psinka je onemocnění objevující se i u jiných druhů zvířat. Jedná se především o divoká prasata, lišky, kuny a ostatní zvířata žijící v lesích. Onemocnění se přenáší pomocí sekretů, které jsou zanechávány v lese. Pokud venčíte psa v lese, může se touto formou k nemoci dostat. Psinka je velice infekční onemocnění s těžkým průběhem. U psů je však průběh lehčí.

Psi jsou na toto onemocnění očkování již v 7 týdnu života. Bez očkování by mohl pes po styku s nemocí umřít. Nakažený pes má nejčastěji průjmy, zvrací, má vysoké horečky a špatně se mu dýchá.

Léčba psí chřipky

Léčba chřipky nevyžaduje nic složitého, nejpodstatnější je vytvořit pro psa takové prostředí, ve kterém mu bude dobře:

  • po dobu nemoci ho netrapte dlouhými procházkami. Nechte psa dostatečně odpočívat, aby nabral dostatek energie.
  • Dbejte na to, aby denně vypil dostatek vody. Při dehydrataci by mohly nastat komplikace a již tak oslabený organismus by nebyl schopný se bránit.
  • V neposlední řadě mějte psa v teple. Pokud má pes rýmu, je vhodné, aby byl zároveň ve vlhkém prostředí. K tomu nejlépe poslouží zvlhčovač vzduchu.

psi-chripka01

Jitrocelový sirup – tyto sirupy jsou vhodné k požití v začátcích nemoci. Jsou volně k sehnání v lékárnách nebo u veterinářů. Tento sirup skvěle podporuje imunitu a účinně bojuje proti kašli. Pokud tento sirup nemůžete sehnat, poslouží stejně dobře i heřmánek. Z něj můžete udělat čaj a vychladlý ho přidat do krmiva.

Špatně neuděláte ani s šípkem nebo sušenou bazalkou. Psům nikdy nepodávejte lidské léky jako je brufen nebo paralen. Mohlo by dojít k vážné otravě! Existují i psí léky, nicméně jejich koupi a užívání byste měli nejprve konzultovat s veterinářem.

Ačkoli se udává, že vyléčení z chřipky trvá psům v rozmezí dvou až tří týdnů, nejhorší příznaky by měly ustat již okolo 5. až 10. dne.

Pokud si nejste jisti stavem vašeho miláčka, vyhledejte odbornou pomoc.

Prevence psí chřipky

Jednou z možných prevencí se nabízí očkování. V dnešní době je již mnoho vakcín, proto se domluvte s vaším veterinářem, kterou by vám doporučil. Vakcíny jsou zpravidla účinné po dobu jednoho roku, pak se musí docházet na přeočkování. Pokud je pes očkovaný, chřipkou se vůbec nenakazí, anebo je průběh velmi slabý.

Dále se snažte psa nepřepínat a nezatěžovat více, než zvládne. Nechoďte na zbytečně dlouhé procházky ve špatném počasí. Před procházkou nezapomeňte psovi nasadit obleček, aby zbytečně nezmokl. Po procházce psa dobře usušte. Snažte se nemít doma průvan, pokud je pes pořád trochu mokrý.

Imunitu můžete zvýšit i výběrem kvalitního jídla a pamlsků. Určitě by pes měl mít dostatečný pitný režim. Na škodu nejsou ani některé doplňky stravy, které se ve velkém vyrábí už i pro psy.