Obezita u koček

Obezita u koček

Věděli jste, že obezitou netrpíme jen my lidé, ale i zvířata? V dnešním článku se zaměříme konkrétně na obezitu u koček. Domácí kočky nepatří zrovna mezi velké sportovce, mají tedy často sklon k nadváze. Kromě nízké aktivity nebo „překrmování“ mohou být původcem také hormonální změny u kastrovaných zvířat.

Mezi českými kočkami obezitou trpí až dvě pětiny z nich. Stejně jako u lidí se pojí obezita u koček se zvýšeným rizikem zdravotních problémů a vliv může mít nadváha i na délku života. Jak tedy proti kočičí obezitě bojovat, nebo jí v ideálním případě předcházet? Začtěte se do následujících řádků.

Jak vlastně obézní kočku poznat?

Asi každý majitel má svoji kočku denně na očích. Někdy si tedy nemusíme ihned všimnout prvních příznaků nadměrného přibírání našeho mazlíčka. Jak tedy nesprávnou výživovou kondici u kočky poznat?

  • Podvyživená kočka

U takové kočky je již na první pohled patrná vystouplá páteř a lehce rozpoznatelná jsou i žebra. Nápadný je také výrazně úzký pas.

  • Kočka „tak akorát“

U kočky v ideální tělesné „formě“ taktéž nahmatáme žebra. Ale ta nevyčnívají tak nápadně jako u kočky ve špatné výživové kondici. To stejné platí i pro pas – Také jej rozeznáme, ale není přehnaně výrazný.

  • Obézní kočka

Po fázi nadváhy, kdy ještě alespoň částečně rozeznáme pod kůží kočky žebra, přichází obezita. Žebra již nejsou patrná téměř vůbec, pas se stává neviditelným. A to jak při pohledu ze stran, tak i shora. Obézní kočce samozřejmě nechybí ani kulaté, otylé břicho. Na pozoru buďte také, pokud se z dříve aktivní kočky stává lenoch a spáč. I to může být znakem nadváhy či obezity.

obezita-u-kocek

Váha kočky

Významným rozeznávacím faktorem nadváhy u koček může být samozřejmě i váha. V tomto případě musíme brát ale v úvahu plemeno kočky. Je zcela zřejmé, že například bengálská kočka bude v naprosto jiné váhové kategorii než kočka mainská mývalí. Důležitou roli hraje také pohlaví. Obecně platí, že kocouři jsou těžší než kočky.

Pokud tedy známe plemeno a jeho ideální hmotnost, můžeme ji porovnat s váhou naší konkrétní kočky. V případě, že je naměřená hmotnost větší o více než 10 %, než je standard, hovoříme o nadváze. Při hmotnosti vyšší o 20 % a více jde již o stav obezity.

Pamatujte ale, že každé zvíře je jiné je nutno posoudit individuálně. I mezi kočkami stejného plemene najdeme jedince drobnější a mohutnější.

A co za kočičí obezitou stojí?

  • Překrmování

Mnoho majitelů koček má tendenci svým kočkám „dopřávat“. Kočky mají téměř permanentně plné misky, navíc dostávají během dne ještě pamlsky na přilepšenou. Poznáváte se? I když to samozřejmě takoví majitelé se svými mazlíky myslí dobře, zvířeti toto nadměrné překrmování škodí.

  • Nízká tělesná aktivita

I ta souvisí s předchozím odstavcem o překrmování. Lidé často zapomínají, že kočka byla dříve především šelma, která si svoji potravu musela najít a ulovit. Při takové aktivitě byly kočky samozřejmě vystaveny velkému výdeji energie. Obezita jim tedy rozhodně nehrozila. V dnešních dobách vidíme ale tato zvířata častěji jako mazlíčky povalující se v teple domova, než jako divoké šelmy.

Obézní kočka dále bývá častěji více závislá na svém majiteli. Bez něj může být nervózní, a stejně jako někteří lidé pak hledá útěchu v jídle.

  • Zdravotní komplikace

Stejně jako u lidí mohou za obezitou částečně stát i některé nemoci či užívané léky, a to včetně těch steroidních nebo hormonálních. Z nemocí sem potom patří například cukrovka či hypotyreóza.

  • Věk

Faktorem pro rozvoj obezity může být i věk. Kočky starší pěti let mívají větší sklony k tloustnutí. S přibývajícím věkem se totiž zpomalují metabolické procesy v těle, a starší kočky tedy častěji bojují s nadváhou.

Kastrovaná zvířata mají obvykle větší sklony k přibírání. Na vině jsou obvykle hormonální procesy v těle. Zajímavostí je, že ačkoli operace snižuje potřebu energetického příjmu až o jednu třetinu, chuť k jídlu naproti tomu vzrůstá o 18-26 %.

  • Genetika

Výzkumy některých odborníků poukazují na fakt, že i genetika může být stejně jako u lidí jedním z původců problémů s váhou.

obezita-u-kocek02

Naše kočka je obézní. Co teď?

Pokud jste došli k závěru, že vaše kočka patří mezi jedince s nadváhou, nebo je dokonce obézní, je na čase začít jednat. Jak na to?

  1. Upravte kočičí jídelníček

Zkuste snížit příjem krmiva. Tedy denní kalorický příjem kočky. Pokud máte pocit, že kočku nijak extrémně nepřekrmujete, zvažte i změnu značky. I některá nekvalitní krmiva mohou stát za nadměrným přibíráním vašeho mazlíčka. V tomto případě sáhněte tedy po kaloricky chudším krmivu.

Krmivo by také nemělo obsahovat nadměrné množství sacharidů. Ty organismus kočky nedokáže jednoduše strávit. Na trhu existují i speciální veterinární krmiva pro kočky s nadváhou. O jejich podávání a dávkování se ale raději vždy poraďte se svým veterinářem.

  1. Krmivo rozporcujte

Nenechte svoji kočku denní přísun krmiva sníst „na posezení“. Denní krmnou dávku je vhodnější rozdělit do tří, nebo alespoň do dvou denních dávek.

  1. Omezte „dobrůtky“

Pokuste se vynechat vše, co nepatří do denní krmné dávky vaší kočky. Tím máme na mysli všemožné dobrůtky a pamlsky „na přilepšenou“. Víme, že kočky někdy rády na své majitele dělají „psí oči“ a žadoní o něco dobrého. V zájmu zdraví své kočky se ale raději pokuste těmto prosebným pohledům alespoň z větší části odolat.

  1. Nezapomeňte si hrát

Především pokud máte kočku, která s vámi trvale žije uvnitř bytu či domu, pokuste se ji přimět k pohybu. Většina koček se řadí mezi hravá zvířata. Zkuste tedy přijít na to, která hračka ji osloví nejvíc, a oddejte se společným hrám. A to nejlépe denně. Společný pohyb pak prospěje nejen zdraví vaší kočky, ale i zdraví vás samotných. A navíc to bude zábava.

  1. Buďte trpěliví

Pokud váš mazlíček doteď jen polehával na gauči nebo v posteli, nemůžete čekat změny na váze a kondici ihned. Stejně jako u lidí v redukci i u zvířat platí, že kýžených výsledků dosáhneme jen trpělivostí a především důsledností. Myslete na to.

Zdravotní rizika obezity u koček

Jak jsme uvedli již v předchozích řádcích, nadváha a obezita u koček je často spojena s možnými zdravotními komplikacemi. Proč tomu tak je?

Při nadváze a obezitě se v těle kočky nadměrně ukládá tuk z potravy, kterou zvíře během dne zkonzumuje. Příčinou tohoto procesu je obvykle nedostatečná pohybová aktivita – tedy nedostatečný výdej energie oproti příjmu potravy. Tento uložený tuk poté ovlivňuje i různorodé funkce organismu. Tuk se ukládá například v játrech. Na játrech dokonce někdy vytváří povlak stejný, jako může vznikat například na cévách.

Nadměrná hmotnost zvířete znamená dále vysokou zátěž pro klouby a celkově pro kočičí organismus. Proto je důležité se zaměřit i na kvalitní vitamíny a minerály, které kočce v této době pomohou.

obezita-u-kocek01

Typické zdravotní následky obezity

Cukrovka

Velkou část obézních koček (až 90 %) ohrožuje diabetes. Kočka je pak odkázána na denní aplikaci inzulinových injekcí. Tento stav však nemusí být trvalý. V případě, že se kočka zbaví přebytečného tuku, může se její organismus vrátit zpět do normálu. Nahromaděný tuk je totiž hlavním viníkem při selhání regulace glukózy v organismu.

Jaterní selhání

Selhání jater patří k velmi závažným zdravotním rizikům. Někdy může vést dokonce ke smrti jedince. K selhání jater u obézních koček dochází v případě, kdy má kočičí organismus pocit, že hladoví, respektive, že je podvyživený. To může nastat například při náhlém utnutí stálého příjmu potravy. Při tomto šoku tuk z tukových zásob přechází do jater. Tam by měl sloužit jako zdroj energie. Pokud již ale organismus kočky není schopen tento proces nadále účinně řídit, játra fungují nedostatečně a může nastat zmíněné selhání jater.

Poruchy imunity

I imunitní systém je v případě obézních koček v ohrožení. Kvůli obezitě snadno dojde k jeho narušení. Kočka se pak stává snadným terčem různých infekcí. Zmínit můžeme například infekce močových cest a močové kameny. Ty jsou u obézních koček velmi typické. Na vině je především nedostatečná pohybová aktivita. Polehávající kočka méně pije, a tím pádem samozřejmě vylučuje i méně moči.

Kloubní obtíže

Nepřiměřená váha kočky vede taktéž i k nadměrnému opotřebování kloubů. Klouby jsou vystaveny nadměrnému tlaku a časem se může objevit artritida.

Kardiovaskulární a respirační obtíže

Nadváhou je ohrožen i kardiovaskulární a dýchací aparát kočky. Obézní kočky často trpí respiračními problémy a výjimkou nejsou ani obtíže s funkcí srdce.

Mentální zdraví

Ačkoli se to nezdá, i mentální zdraví je u obézních koček v ohrožení. Obézní kočka nedisponuje dobrou pohyblivostí. V případě ohrožení tedy nedokáže rychle jednat – utéct nebo se schovat do úkrytu. To naprosto odporuje přirozeným instinktům. Kočka tak bývá vystavena nadměrné úzkosti.

Kožní problémy

I kožní problémy u obézních koček nebývají ničím výjimečným. Obézní zvíře je nepohyblivé a nedokáže tedy dostatečně pečovat o svou srst. Následkem bývají různé kožní neduhy.

Tipy pro boj s obezitou koček

  • Neotálejte s návštěvou zvěrolékaře

Pokud máte pocit, že vaše kočka má sklony k přibírání, vezměte ji raději ke zvěrolékaři. Ne vždy je na vině nevhodná a nepřiměřená krmná dávka. Jak jsme zmínili, někdy za přibíráním stojí i zdravotní problémy. Před zahájením kočičí redukce tedy návštěvu veterinární ordinace můžeme jen doporučit.

  • Informujte se

Než kočku zapojíte do hubnoucího procesu, zkuste si vyhledat informace s touto tématikou. V knihách i na internetu naleznete spoustu rad a tipů ohledně správné výživy. Najdete pravděpodobně i mnoho návodů, jak kočku přimět více pít nebo jak ji nejlépe rozpohybovat. Využijte toho!

  • Poučte i ostatní členy domácnosti

K čemu by bylo dobré, že vy sami nastavíte kočce přísný dietní režim, a ostatní ji budou nadále rozmazlovat nezdravými dobrotami? Před zahájením kočičí redukce proto nezapomeňte o svém záměru informovat i ostatní členy domácnosti.

  • Zapojte kočku do práce

Tím samozřejmě nemyslíme, aby s vámi kočka chodila do zaměstnání. Nechte ji pracovat po svém. Nechte ji zkrátka pracovat v „oboru“ jí vlastním. Každé malé dítě ví, že kočka loví myši. Kdo z nás by je ale doma dobrovolně vypustil? Využijte ale tohoto kočičího instinktu a zkuste myš nahradit například plnícím balónkem. Naplníte jej granulemi. Kočka granule ucítí a strkáním do balónku bude krmivo padat ven. Zvíře tak musí vynaložit daleko větší úsilí, aby se k jídlu dostalo, než když mu granule nasypete přímo do misky. A větší úsilí znamená i kýžený větší výdej energie.

Nyní již jistě máte díky našemu článku alespoň základní přehled o problematice obézních koček. Nezbývá nám než popřát vám, aby se vaší kočičce obdobné potíže vyhnuli. Pamatujte ale, že hubnutí by stejně jako u lidí měl být pozvolný proces. Nikdy tedy neomezujte všechno jídlo najednou. Pokud byste začali nárazově s drastickou dietou, můžete svému mazlíčkovi spíše uškodit. A jak už bylo řečeno, v případě jakýchkoli pochybností se neváhejte obrátit na svého zvěrolékaře. Zdraví vaší kočky je v tomto případě vždy na prvním místě.