Psí psychologie: Jak se pozná spokojený pes?
Naši čtyřnozí kamarádi nás dělají šťastnými, ale stejně tak by to mělo fungovat i obráceně. Jenže zatímco my, lidé, můžeme své pocity vyjadřovat slovy, psi takové možnosti nemají. O to více musíme naslouchat řeči jejich těla a dalším projevům, které nám pomohou pochopit jejich psychický stav. Víte, jak rozpoznat, zda je váš pes spokojený? A nebo případy, kdy ho něco trápí? Na to všechno se v následujících řádcích zaměříme.
Znaky spokojeného psa
Rozluštit pocity u lidí je někdy čtení v zavřené knize. Dobrou zprávou je, že u psů je to trochu jinak a šťastného psa rozpoznáte díky mnoha a mnoha různým projevům.
Asi nejznámějším symbolem spokojenosti čtyřnohých mazlíčků je vrtění ocasem. Ocas kmitající ze strany na stranu, uvolněné tělo, válení se na zádech – to všechno nejspíš vidíte pokaždé, když přijdete domů z práce. Ale pozor. Pokud ocas kmitá, ale je zároveň nezvykle vysoko a tělo psa je strnulé, může jít o znak ostražitosti a nervozity.
Spoustu toho poznáte i z tváře psa i celkového chování. Jak projevuje pohodu?
- Obličejové svaly a obočí jsou uvolněné.
- Uši nejsou napjaté ani stažené dozadu, ale jsou v přirozené poloze (v závislosti na plemeni psa).
- Tlama je pootevřená a může připomínat úsměv (pokud ale ukazuje zuby, jedná se spíše o znak agrese).
- Výraz v očích je měkký a přívětivý a pes často mrká (přimhouřené nebo doširoka otevřené oči jsou naopak znakem negativních emocí).
- Má radost ze společných vycházek a hraní.
- Má zdravou chuť k jídlu.
- Dopřává si dlouhý spánek (psi spí až 16 hodin denně).
- Chování k ostatním členům domácnosti nebo jiným zvířatům je přátelské a společenské.
- Šťastný pes nemá potřebu demolovat váš byt a cokoliv, co mu přijde do cesty. Naopak destruktivní chování může značit stres, nudu nebo pocit z osamocení.
Některé projevy mohou být trochu matoucí, ale rychle přijdete na to, co znamenají. Pokud například pes drží hlavu nebo celou přední část těla při zemi a zadní část naopak nahoře, vyzývá vás ke hře a je v dobrém rozmaru. Hrajete si a najednou pes vyštěkne? Štěkot nemusí být vždy negativním projevem, krátký a vysoký štěkot může být znakem radosti.
Nic ale neplatí stoprocentně. I psi jsou individuality a s věkem nebo v závislosti na daném plemeni se navíc projevy mohou měnit. Sledujte a vnímejte svého kamaráda a nespoléhejte se jen na univerzální rady.
Jak poznat, že pes spokojený není?
Strach, úzkost nebo bolest jsou také pocity, které vám pes řečí těla dokáže dát najevo. Nepřehlížejte je, protože mohou později vést k agresivnímu nebo destruktivnímu chování. Naučte se je rozpoznat co nejrychleji, najít příčinu a řešení.
Nejčastější znaky nespokojeného psa:
- Sevřená tlama a napjatá čelist
- Nastražené nebo dozadu stažené uši
- Odvracení hlavy směrem od vás
- Strnulý postoj
- Váha přesunutá v přední části těla
- Třes těla
- Krčení a podřízené chování
- Ztuhlý nebo stažený ocas
Tipy, jak udělat vašeho psa (ještě) spokojenějším
Ačkoliv bezpochyby chcete pro svého psa to nejlepší, může mít na některé věci jiný názor. Dejte mu proto možnost volby. Pokud vám dá najevo, že se zrovna nechce mazlit, respektujte to. Jestliže se v nějaké situaci cítí nekomfortně, měl by mít možnost odejít na tiché a bezpečné místo. Zdá se vám váš kamarád unavený? Nenuťte jej do hry a dlouhé procházky.
A co dalšího můžete pro spokojenost svého chlupáče udělat?
- Nabídněte mu vyvážené granule pro psy, které budou korespondovat s jeho věkem, velikostí i zdravotním stavem a poskytnou mu všechny potřebné živiny.
- Nezapomínejte na potřebu psa si hrát a vybavte domov vhodnými hračkami pro psy, které může žvýkat i trhat. Mentální zdraví podpoří i interaktivní hračky a hlavolamy pro psy.
- Důležitá je dostatečná fyzická aktivita a výcvik.
- Nepodceňujte pravidelné prohlídky u veterináře.
- Věnujte mu dostatečnou pozornost, lásku a péči.
Odměnou vám bude spokojený pes, který vám vaši snahu a péči svou láskou vrátí tisíckrát.