Silvestr a pes - jak ho zvládnout v klidu a pohodě
Jak přežít Silvestr se psem
Silvestr je označován jako poslední den v roce s četnými oslavami včetně ohňostrojů, které nejen že vytváří krásné barevné obrazce na nebi, ale také jsou velmi často doprovázeny hlasitým třaskavým zvukem. I my lidé se při některých těchto zvucích dokážeme polekat. Natož naši čtyřnozí mazlíčci, kteří mají příliš citlivý sluch. Slyší až 3x lépe než člověk. Psi vnímají tento zvuk velice negativně. Odráží se to pak na jejich chování. Jsou neklidní a v některých případech dochází i ke zraněním, které si způsobují tímto stavem sami. Někteří jedinci mohou mít ze silvestrovského veselí trauma na dlouhou dobu.
Nejedná se o všechny psy do jednoho. Někteří jsou při ohňostroji flegmatičtí a hluk způsobený pyrotechnikou venku se neodráží nijak na jejich chování. Jsou spokojeni doma ve svém pelíšku a nic je netrápí. Jiní však mohou reagovat velmi špatně. Jsou ve stresu a nepohodě. Sami si s tímto stavem nedokáží moc poradit, proto je vhodné těmto pejskům pomoci.
Co způsobuje psům strach z ohňostroje?
- Hlasité a neidentifikovatelné zvuky, které vybuchují nepravidelně
- Světelná zář vyzařující z efektů ohňostroje
- Silný kouř vycházející z pyrotechniky, na který jsou psi citliví
- Celkové narušení jejich denního režimu
Stresové příznaky
Když je pes ve stresu z jakéhokoli důvodu, projevuje se to na něm hlavně ve změně jeho typického chování. Každý pes se chová individuálně a je tedy důležité jeho stres na Silvestra řešit nejlépe s odborným veterinářem.
- Dýchání – pes nezvykle rychle dýchá nebo velmi těžce
- Třes – strachem se pes může třást
- Časté pobývání v krytém místě – ze strachu se psi snaží najít místo, kde budou schovaní například před nepříjemnými zvuky. I když jsou v prostředí, ve kterém se obvykle cítí příjemně.
- Štěkot – úzkostlivé stavy psi dávají najevo také formou štěkání nebo kňučení, oproti normálnímu chování.
- Odmítání potravy – pokud jsou psi ve stresu, často se vyhýbají jídlu.
- Kompletní změna chování – někteří psi ze strachu dokáží ničit věci okolo sebe. Nábytek, koberce apod.
- Nezájem o pravidelnou procházku
- Nadměrné slintání
- Zažívací potíže
- Agrese vůči sobě
- Ničení předmětů ve své blízkosti
- Neklidné pobíhání z místa na místo
Jak předcházet úzkostným stavům psa na Silvestra?
Při dobrém zvládání stresových situací u psů je důležité, aby i člověk byl v pohodě. Trpělivost a chápavost je na místě. Psovi totiž může chvíli trvat, než se uklidní nebo si zvykne na momentální situaci.
- Připravit místo úkrytu, kam se pes může uchýlit v případě potřeby. Místo by mělo být příjemné, pohodlné. Měl by tam mít k dispozici misku s vodou a například oblíbenou hračku. Může se jednat o celý pokoj nebo stačí připravit i klasickou přepravku.
- Eliminace zvuku zvenčí. Mít zavřená okna i dveře hlavně během půlnoci, kdy jsou oslavy největší. V místnosti se může pustit jiný typ zvuku, například televize, aby zmírnila zvuk z ohňostrojů.
- Zatažení závěsů nebo okenních rolet pomůže tlumit nepříjemně blikající světla z ohňostroje.
- Více si psa všímat. Je dobré ho mít u sebe, aby cítil pocit bezpečí. Hladit ho, přikrýt ho příjemnou dekou apod. Pocit bezpečí mu nabídne i pobyt v posteli svého páníčka. Avšak je dobré to nepřehánět. Člověk by se měl chovat normálně, aby pes chápal, že tato situace, nemusí být stresová.
- Nastolit v místnosti uklidňující atmosféru pomocí difuzéru s feromony.
- Pes by neměl přijít do přímého dění oslav. Měl by se vždy umístit do klidné místnosti mimo tyto akce.
- Rada veterináře, který psa dobře zná, je k nezaplacení. Může například nabídnout řešení formou podání utišujících léků.
- Venčit psa výhradně v době, kdy se nekonají ohňostroje.
- Zabavit psa formou her přes den, aby v noci mohl spát a čerpat novou energii. K tomu je ideální i dlouhá procházka.
- Hrát různé hledací hry s odměnou, aby pes neměl čas vnímat dění venku.
- Pořídit novou hračku, kterou pes dostane těsně před půlnocí, aby se zaměstnal a nevšímal si vybuchující pyrotechniky venku.
- Nebrat s sebou psa na silvestrovské večírky.
- Na internetu je možné pustit hudbu, kterou psi vnímají jako relax.
- Když si pes najde svoje místečko, kam se uchýlí během Silvestra, je dobré ho tam nechat. Cítí se tam nejspíš dobře a v bezpečí.
Velmi důležité je být v neustálém kontaktu se svým psem. Především v době okolo půlnoci, kdy je hluk ohňostrojů nejintenzivnější. V případě, že bývá pes venku na zahradě, je dobré být venku s ním. Anebo na tento den udělat výjimku a pustit psa do bytu.
Pokud musí z jakéhokoli důvodu pes zůstat sám na poslední prosincový den, je dobré mu připravit bezpečné a pohodlné zázemí. Hřejivá deka v pelíšku, oblíbená hračka a dobré pamlsky jsou ideálním řešením. Někteří jedinci se cítí bezpečněji, když se v místnosti stálé svítí a nemusí zůstávat ve tmě.
Čip pro psa
Všeobecně se doporučuje mít psa načipovaného, v případech, kdy se poleká a může ve strachu utéct ze zahrady, či ze společné procházky. Snadněji se pak pes bude hledat.
Obojek s identifikační známkou
Vhodný obojek má být dostatečně široký dle šíje psa, který ho nebude nijak omezovat. A také by na obojku měla být připnutá známka s důležitými informacemi pro snadnější identifikaci v případě zaběhnutí psa. Při polekání dokáže pes uběhnout velkou dálku, aniž by přemýšlel nad tím, kam běží.
Léky na uklidnění - ano či ne?
Existuje řada léčiv pro psi, které pomáhají uklidnit stresové situace. Například v gelové formě, které se udrží na sliznici. Ale nevýhodou je, že účinek má maximálně na 2 hodiny. Dá se však použít i vícekrát za sebou po odeznění účinku. Někdo podává psovi i lék určený lidem, ale je třeba ho dávat pár dní předem, aby si na něj psí organismus zvykl.
Behaviorální přístup
Je to tzv. trénink psa na základě jeho chování a reakcí na dané situace. Je třeba však tento postup u specialisty zvolit o něco dříve než na Silvestra. Aby si pes zvykl a naučil se všemu potřebnému.
Homeopatická léčba
Psa mohou uklidnit i různé bylinky, přípravky s feromony, konopné výrobky nebo homeopatika. I tento způsob léčby na uklidnění je dobré konzultovat nejdříve s veterinářem, který psa zná. Dokáže lépe předepsat ideální přípravky přímo pro konkrétního psa, aby měly dostatečný efekt.
Speciální objetí pro psa
Existuje vesta, která se připne psovi na tělo a tím vyvíjí lehký tlak. Tento tlak psa uklidňuje a pomáhá snižovat jeho stres. Pociťuje objetí, které ho ujišťuje, že je vše v pořádku. Je však důležité, aby pes na tento styl objetí byl zvyklý.
Zvykání psa na hluk
Ideálním řešením, jak předejít strachu z velkého hluku u psa je, aby si na něj zvykal postupně již od štěněte. Cvičit se dá buď přímo s trenérem na cvičišti nebo doma samostatně. Začátek by měl probíhat vždy tak, že zvuk pyrotechniky se pustí v tišším režimu a postupem času se zvuk zvyšuje.
Při každém úspěšném výsledku, kdy pes nevykazuje známky neklidu, se musí řádně pochválit. A takto se postupně přidává na hlasitosti, až si pes zvykne úplně. Lze to samozřejmě naučit i staršího psa. Jen to chce více trpělivosti a pečlivé cvičení. Hodně může pomoci oblíbená hračka přímo při pouštění zvuků petard.
Pobyt mimo silvestrovské dění
Ideálním řešením pro psi, aby byli v klidu, je odjet z místa, kde je na Silvestra největší hluk. Někam do ticha. Například do přírody. Nebo tam, kde jsou Silvestrovské ohňostroje již zakázány.
Místa se zákazem použití pyrotechniky
- Památková rezervace přímo v Praze
- Vodní toky a jejich ostrůvky
- Okolí budov s pečovatelskou službou, domovy důchodců a osob se zdravotním postižením
- Chráněné krajinné oblasti, národní přírodní parky
- Okolí zoologických zahrad
- Okolí zvířecích útulků
- Okolí veterinární pohotovosti
Tyto místa jsou pravidelně monitorovány v době silvestrovských oslav a v případě porušení zákazu může policie udělit vysoké pokuty.
Jak správně psa vyvenčit na Silvestra?
- Velmi důležité je mít psa vždy na vodítku. Na volno je v této době nechávat není rozumné. Mohou se lehce polekat a utéct.
- Zvolit poslední venčení nejpozději kolem deváté hodiny večer a další až po skončení pyrotechnické zábavy. Tedy po jedné hodině ranní.
- Postroj nebo obojek by měl psovi sedět pevně na těle, aby se z něho nedokázal ve zmatku vyvléct.
- Zkontrolovat, zda má pes na obojku identifikační známku.
- Procházky volit na místa, kde se neodpaluje zábavní pyrotechnika.